Vadsø er en tradisjonsrik og svært viktig by for det kvenske og norskfinske. Denne gangen er det Norsk-Finsk Forbund som inviterer publikum til spennende kulturdager i deres regi. (Foto. Maureen Bjerkan Olsen)

 

Vadsø er stedet og programmet har mye lærerikt og underholdende.

 

Arne Hauge
arne@ruijan-kaiku.no

 

«Nå møter vi igjen til en koselig sammenkomst der fokus denne gangen er norskfinsk og finsk kultur og språk. Vi har med oss mange aktører fra miljøet norskfinsk/kvensk/samisk/norsk og finsk.»

Invitasjonen kommer fra styreleder Raija Nakken og de andre i Norsk-Finsk Forbund, nå som de har rigget seg klare for tre begivenhetsrike høstdager i Vesisaari, Vadsø. Det er duket for deres kulturdager 2025.

Raija Nakken er leder for Norsk-Finsk Forbund – Norjalais-Suomalainen Liitto. (Arkivfoto: Maureen Bjerkan Olsen)

De arrangeres nå til helga, nærmere bestemt fra fredag 5. til søndag 7. september.

Programmet byr på noe for enhver smak, både for store og små. Det hele starter nemlig med barnemusikkforestilling for skolebarna, en forestilling som heter «Soiva siili/spillende pinnsvin fra Oulu.» Den går først ved Annijoen kolulu, Vestre Jakobselv oppvekstsenter klokken 10, før den to timer senere klokken 12 holdes ved Vesisaaren ala-aste, Vadsø barneskole.

Senere samme dag, etter film og foredrag om Ida Tuomainen ved Lena Aarekoll fra UiT, det holdes fra klokken 16 til 17 ved Vadsø museum, er det å ta turen ut til Ytrebyfjæra.

Der blir det sosialt samvær mellom klokken 18 og 21, med grilling, lek og moro for voksne og barn, sauna og allsang.

Lørdagen starter ut ved museet i Grensen 1, populært kalt det gamle NRK-bygget. Her minnes det om åpen kafé stort sett hele dagen, fra klokken 10.30 til 15.30, samtidig som du inviteres til velkomsthilsen fra klokken 11. Først ut er leder Raija Nakken fra Norsk-Finsk Forbund, før ordfører Wenche Pedersen overtar mikrofonen for å holde sin tale for dagen. Den har for øvrig tittel «Kvensk/norskfinsk satsing i Vadsø kommune.» Etterpå, kan vi lese av programmet, skal lapset laulaa, barna synge.

Slektsforsker Trond Ballo overtar mikrofonen fra klokken 11.30, i et timelangt foredrag kalt «Norsk-finske slekter i Vadsø kommune – Norjan suomalaiset suvut Vesisaaressa.»

Etter lunsj på lørdag gis scenen til Anna Margaret Nilsen på vokal og perkusjon, samt Lars Lothe Holm på vokal og gitar. Dag Okstad bestyrer bass og Frode Torjussen trompet og tangenter. Det musikalske innslaget heter «Nordlyslandet – Revontultenmaa.» Musikken varer fra 13 til 14, tar vi med.

Denne lørdagen varer lenge, for neste ut er Hans Petter Saxi med foredrag om kvensk og norskfinsk identitet, her blir det for øvrig anledning til spørsmål og debatt, og videre fortsetter ettermiddagen med demonstrasjon og øvelse på å sette rypesnarer. Det er Harald Solheim fra Porsanger som stiller med ekspertisen i denne seansen, hvor publikum også fristes med smaksprøver fra ryperetter.

Pelskledde føtter labber rundt i snøen på jakt etter mat. Karvajalat hangella ruokkaa hakemassa. Under de norsk-finske kulturdagene kan du lære hvordan du setter snare for å fange ryper: (Arkiivikuva: Liisa Koivulehto)

Middagen fra klokken 19 har forhåndspåmelding og en pris på kroner 500, her blir det også hilsen fra Pikku Suomia, Bygøynes ved Else Haldorsen Ingilæ, det blir utdeling av æresdiplom og det blir holdt lotteri. Senere på kvelden er det offentlig dansefest på utestedet Opticom i Vadsø by.

Som alltid ved slike store arrangementer kan endringer forekomme, forbundet tar forbehold om det, men når søndagen opprinner, bringer den i henhold til programmet med seg tilbud om gudstjeneste med nattverd i Vadsø kirke. Gudstjenesten er klokken 11, og det er Päivi Aikasalo fra Den finske menigheten i Norge som står for den. Hannu Musakka meldes å stille med sang, og etterpå et det kirkekaffe på menighetshuset.

For flere opplysninger og spørsmål gir vi deg lenke til forbundet på sosiale medier. Der går det sikkert også an å sende melding til dem.

Norsk Finsk Forbund – Norjalais Suomalainen Liitto

Alle er hjertelig velkomne til norskfinske kulturdager 2025, heter det fra forbundet.