Kristin Mellem (i midten) sier at hun har hatt spennende samtaler med blant andre Terje Lindberg i Kulturskolerådet (til venstre) og med statssekretær Agnete Masternes Hansen under Sametingets forsoningstreff i Tromsø. Begge ville snakke mer om kvenske satsinger med forbundet, i nær framtid. (Kuva: Privaatti)
Kvenforbundets leder mener en invitasjon hadde vært naturlig, mens sametingsråden er klar på at man ikke har ønsket å ekskludere kvenene.
Pål Vegard Eriksen
pal@ruijan-kaiku.no
– Det er mange dyktige innledere og tema vi kjenner oss igjen i.
Det sier leder i Norske kveners forbund/Ruijan kvääniliitto, Kristin Mellem, som sammen med nestleder Rune Sundelin har tatt turen til forsoningstreffet som arrangeres av Sametinget denne uka, nærmere bestemt 6. til 7. mai i Tromsø.
– Vi meldte oss på fordi dette er viktig å få med seg, sier hun.
Ingen invitasjon
Forbundslederen forteller imidlertid at kvenforbundet aldri fikk noen invitasjon til treffet.
På spørsmål om de har møtt opp som «ubudne gjester», svarer hun slik:
– Konferansen er åpen, så vi er ikke ubudne gjester. Men det hadde vært hyggelig med den anerkjennelsen som en invitasjon gir. Sametinget har invitert mange aktører fra norsk politikk og fra ulike kunnskapsmiljø.
Hun mener også at siden temaet er nettopp forsoning, ville det vært naturlig å vise en slik inkludering i praksis.
– Sametinget sier i programmet at de ønsker å samle hele samfunnet.
– Er du skuffet over å ikke bli invitert?
– Ja, jeg ble litt skuffet med det samme. Jeg mener vi hører til i denne settingen, og opplever at de fleste i det samiske miljøet er enig med meg.
Norske kveners forbund er på Sametingets forsoningskonferanse, med kvensølje og votter med manndalsmønster. (Kuva: Kristin Mellem)
Det var også bare tilfeldigheter som gjorde at forbundet fanget opp arrangementet.
– Det var noen medlemmer som tok kontakt om det. Det var slik vi fikk vite om det. De var usikre på om vi var ønsket og velkomne. Den redselen kunne også vært unngått ved en invitasjon, påpeker hun.
Fint å delta
Hun forteller at selv om kvenene ikke er nevnt i programmet, er det mange av innlederne som har pekt på at det kvenske og samiske tilhører samme landskap.
– Jeg vil tro vi er inkludert neste gang.
Hun opplyser imidlertid at de fra forbundsledelsens side synes det er fint å delta på konferansen.
– Vi møter mye åpenhet og føler oss velkomne, og vi tar med oss viktig kunnskap, sier hun.
Hun forteller også at de i samtaler i pausene ser at flere tilkjennegir at de er både kvener og samer.
– Det er flott å oppleve, sier Mellem.
Intern forsoning
Sametingsråd Runar Myrnes Balto sier til Ruijan Kaiku at han er glad for at kvenforbundet har meldt seg på.
Det at de ikke er invitert, forklarer han, handler om at arrangementet i utgangspunktet er laget som en indre samtale i det samiske samfunnet.
– De som er spesielt oppfordret til å melde seg på er samiske foreninger og samiske institusjoner. Samtidig er det en samling som er åpen for alle, sier Balto.
Runar Myrnes Balto. (Kuva: Ørjan Bertelsen)
Han sier at det jobbes med intern forsoning på denne konferansen.
– Vi ønsket en intern samisk samtale, som handler om samiske forhold.
På spørsmål om den kvenske deltakelsen da ansees som uhøvelig, svarer Balto slik:
– Absolutt ikke, det er kjempefint. Det er viktig at de deltar og at de føler at de kan være med.
Frekt
Balto er klar på at man ikke har ønsket å ekskludere kvenene.
– Vi er opptatt av å invitere kvenene og skogfinnene, og vi er opptatt av solidaritet, sier han.
Han mener denne type tilstelning også kunne vært gjort for «tre stammers møte», både med tanke på minoritetene seg imellom, og mellom minoritetene og majoriteten.
– Vi må lete etter andre arenaer der den samtalen blir fasilitert, sier han, men føyer til at han ikke vet om noe slikt er på trappene.
Han påpeker det han også har uttalt ved tidligere anledninger:
– Sametinget kan bare ta seg av spørsmålene som gjelder den samiske befolkningen. Vi kan ikke blande oss inn i de kvenske spørsmålene, det har vi ikke mandat til. Det ville også vært frekt, sier sametingsråden.
Sametingspresident Silje Karine Muotka avsluttet sin åpningstale med et dikt som, ifølge Mellem, sier at hvis du lytter til din bror, så hjelper han deg. (Kuva: Kristin Mellem)
Han gjentar at de er opptatt av å utvise solidaritet og ha samarbeid med kvenene.
– Vi ønsker initiativ fra kvenforbundet velkommen, i den grad det ønskes, sier han.
Blir invitert
Mellem sier at hun er glad for å høre det Balto sier, og tar ham like godt på ordet.
– Norske kveners forbund kommer til å invitere dem, sier hun.
Hun føyer også til at hun synes det er synd at Balto snart trer ut av samepolitikken.
– Han har hatt en tydelig stemme og støttet kvenene oppigjennom årene. Vi er spent på hvordan hans arbeid blir fulgt opp videre i framtiden.
Hele samfunnet
Forsoningstreffet i Tromsø bærer, ifølge informasjon på Sametingets nettside, tittelen «Verddet – Et forsoningstreff.»
Her skriver de at treffet er en møteplass der man ønsker å samle hele samfunnet for å utforske, diskutere og bearbeide Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport.
«Sametinget ønsker å samle et bredt spekter av aktører, slik som engasjerte enkeltmennesker, samiske lag og foreninger, språksentre, museer og kulturarbeidere, aktører innen forskning og utdanning, samt myndigheter fra kommunalt, fylkeskommunalt og nasjonalt nivå», står det.