Raisin- ja Naavuonon nimismiehenkonttoori. (Kuva: Pål Vegard Eriksen)
Politiet følger opp Sannhets- og forsoningskommisjonens arbeid med ny veileder om hatkriminalitet mot nasjonale minoriteter og urfolk.
Pål Vegard Eriksen
pal@ruijan-kaiku.no
Politiets ferske rapport skal, ifølge etatens nettsider, være et kunnskapsgrunnlag i deres arbeid med å etterforske hatkriminalitet mot nasjonale minoriteter og urfolk.
Her omtales dette som en viktig oppfølging av Sannhets- og forsoningskommisjonens arbeid, spesielt for politiets del.
Politiet ser at rapporten også kan ha allmennhetens interesse. Derfor har de valgt å skrive den slik at den kan publiseres offentlig, noe de også har gjort.
Dette er viktig for å løfte kunnskapsnivået om denne typen hatkriminalitet, og forhåpentlig vil det bidra til å redusere mørketallene knyttet til slike kriminelle handlinger, heter det.
Saken er før omtalt hos NRK kvääni.
Ulike tema
Målet med rapporten er å styrke kunnskapsgrunnlaget for anmeldelser og etterforskning av hatkriminalitet overfor de ulike minoritetene.
En rekke ulike tema blir berørt i rapporten, deriblant gis det en innføring i hvem som har status som nasjonale minoriteter og urfolk. Heftet er også utarbeidet med vekt på historiens betydning.
Fornorskningshistorien har naturligvis fått sin plass. Her har man vektlagt utdrag som kan gi økt forståelse av ord, forestillinger og stereotyper som gjenfinnes i hets mot gruppene i dag, og forståelse av hvordan fornorskningspolitikken har betydning også for mennesker i dag.
Videre har man tatt med hvorfor de ulike gruppene har fått status som nasjonale minoriteter og urfolk.
Rapporten tar videre for seg rasisme og diskriminering, og da særlig begreper som antisiganisme, antisemittisme, antisamisme, men også hat mot kvener og skogfinner.
Rettslige vurderinger er tatt inn, da spesielt knyttet til hatkriminalitet mot de aktuelle minoritetene.
Omfanget
Veiledningsheftet er på 53 sider og er ført i penn av seniorrådgiver Ingjerd Hansen og politiadvokat Kai Spurkland.
I introduksjonen står det å lese at rammen for rapporten kun tillater et lite innblikk. «Lesere oppfordres derfor på det sterkeste å søke egen kunnskap i tillegg.»
Ruijan Kaiku har gjort en enkel omfangstest, og får til sammen over 70 treff på ordene «kvener», «kvensk(e)» og «kvenene» i rapporten.
Her kan du lese rapporten i sin helhet.
Les også: