Hovedutvalgsleder kultur og helse i Troms fylkeskommune, Eirik Losnegaard Mevik, sier seg fornøyd med årets utgave av Kvenseminaret. Her holder han velkomsttalen foran de frammøtte. (Kuva: Pål Vegard Eriksen)

 

Gjennom det årlige Kvenseminaret vil Troms fylkeskommune vise fram bredden i det som rører seg på kvenfronten.

 

Pål Vegard Eriksen
pal@ruijan-kaiku.no

 

– Dette er et veldig viktig arrangement for det kvenske miljøet, som også har blitt en tradisjon.

Det sier hovedutvalgsleder kultur og helse i Troms fylkeskommune, Eirik Losnegaard Mevik (Ap), i forbindelse med at fylkeskommunen, sammen med Halti kvenkultursenter, avholdt det årlige Kvenseminaret på Halti i Nordreisa sist fredag.

Ruijan Kaiku traff Mevik omtrent halvveis ut i programmet.

– Det er godt oppmøte og et spennende program. Jeg tror dette er viktig for mange.

På deltakerlista sto bortimot 80 påmeldte.

– Det er fortsatt plass til litt flere, men vi er fornøyde og det virker som at det er god stemning i salen, sier han.

Viser fram bredden

For fylkeskommunens del, forteller han, er Kvenseminaret viktig blant annet for å vise fram bredden i det som skjer på kvenfronten.

– I tillegg er det en møteplass der man får treffe andre, bli inspirert, skape nye samarbeid og lære. Så langt i dag synes jeg vi har opplevd mye av det, sier han.

– Jeg ser at praten går og at folk er glade for å treffes, så jeg tror dette virker etter sin hensikt.

– Og dette er noe man skal fortsette med fra fylkeskommunens side?

– Absolutt, det har vi ingen planer om å slutte med.

– Spørsmålet er heller hvordan vi kan vitalisere opplegget, slik at det ikke blir for gjentakende, og slik at folk skal kjenne at det fortsatt er til inspirasjon og den viktige møteplassen som det skal være.

Ny støtteordning

I velkomsttalen sin minnet Mevik om at fylkeskommunen har oppretta en støtteordning for kvenske foreninger.

– Det er ikke en stor pott, men et lite bidrag. Retningslinjene ligger på hjemmesiden til fylkeskommunen, så jeg får oppfordre alle til å gå inn der og se, og eventuelt legge inn en søknad.

Skulle det komme mange søknader, så er det noe de får med seg, lover han.

– Da får vi se hvordan ordningen treffer og om det er noe som kan styrkes i årene som kommer.

Han forteller at fylkeskommunen er spent på mottakelsen og sier at det er viktig for dem å støtte opp om kvensk organisasjonsliv.

– Det er et relativt lite miljø med knappe ressurser, så det å kunne bidra til å skape et lite løft er noe vi ønsker å være med på, sier han.

Fin dag

Avslutningsvis sier utvalgslederen seg fornøyd med årets Kvenseminar.

– Det har vært en fin dag så langt, og nå gleder jeg meg til resten av programmet.

Seminaret er lagt til Paaskiviikko, som fylkeskommunen også har støttet med 120 000 kroner gjennom sin festivalstøtteordning.

– Det er mye spennende som skjer i hele Nord-Troms denne uka, og det er noe vi er glade for å være med på, avrunder Mevik.