Liam Christiansønn Steinsvik og Lilly Emilie Heggelund er blant de som er med i den kvenske dramaserien «Nuoret.» Sistnevnte er som kjent også med i «Kvendetektivene», Siivets nye ungdomsfilm. (Kuva: Jørgen Bull)
I høst var det premiere på ungdomsserien «Nuoret», ment til bruk i skolen. Men visste du at serien også er tilgjengelig for allmenheten?
Pål Vegard Eriksen
pal@ruijan-kaiku.no
I midten av oktober i fjor var det premiere på den føromtalte kvenske ungdomsserien «Nuoret», som betyr ‘unge’ eller ungdommer’. Det fant sted på Halti kulturscene i Raisi/Nordreisa, naturlig nok ettersom innspillingen var blitt gjort i samme kommune.
Les også: Klart for premiere på «Nuoret»
Dette er en dramaserie, bestående av til sammen 18 episoder, som i utgangspunktet laget som et digitalt læremiddel til elever som tar faget kvensk eller finsk på ungdomsskolen.
I etterkant av premieren ble serien tilgjengeliggjort – også for allmennheten – via nettstedet kunnskapsfilm.no.
Serien er tekstet på både norsk, kvensk og finsk, og til hver episode finnes det 15 tilhørende oppgaver på kvensk og finsk.
Det er et filmteam fra Leidar, med regissør Marianne Ridewood Kleven i spissen, som står bak ungdomsserien. Og hun ønsker seg gjerne tilbakemeldinger:
– Vi vil gjerne ha høre fra lærere som har benyttet filmserien som ressurs i skolen, sier hun.
Kommer oppfølger
Da vi snakket med Kleven like etter fjorårets innspilling, og lurte på om det var sannsynlig at Leidar ville gjøre mer kvensk i framtiden, svarte hun slik:
– Jeg har hatt så positive opplevelser med dette og synes det har vært så gøy, så jeg vil gjerne lage mer. Men det avhenger selvfølgelig av Utdanningsdirektoratet. Man må få slike ting finansiert.
Nå bekrefter hun overfor Ruijan Kaiku at det har gått i orden.
– Vi har fått støtte fra Utdanningsdirektoratet og skal i gang med nye innspillinger rundt månedsskiftet juni-juli. Vi følger opp historiene, med de samme skuespillerne og med tilhørende elevoppgaver, sier Kleven.
Denne gangen sikter de mot ti episoder, noen færre enn sist, men nå skal det lages noen fagfilmer i tillegg, opplyser regissøren.
– Det vil si at vi får inn folk med kvensk språkkompetanse som skal snakke om det språkfaglige.
Blod på tann
Kleven kan også røpe at Leidar allerede er i gang med arbeidet mot en tredje akt. For tiden jobber de med en søknad som skal inn senere denne måneden.
– Det blir i så fall først i 2026, avrunder Kleven.
Les også: