Anna-Kaisa Schultz-Räisänen tar en pause fra instituttjobben. Men ett prosjekt slipper hun ikke taket på, betrygger hun, til tross for den midlertidige utrederjobben ved UiT Norges arktiske universitet. (Kuva: Pål Vegard Eriksen)
Den nye midlertidige jobben ligner på den hun hadde i Sannhetskommisjonen, men i mindre skala. Det forteller Anna-Kaisa Schultz-Räisänen.
Pål Vegard Eriksen
pal@ruijan-kaiku.no
– Jeg skal jobbe som utreder.
Det forteller Anna-Kaisa Schult-Räisänen i forbindelse med at hun tar permisjon fra faglederjobben ved Kväänin institutti – Kvensk institutt. Dette for å tre inn i arbeidet UiT – Norges arktiske universitet skal gjøre knyttet til et framtidig nasjonalt kompetansesenter om fornorskning som rammet kvener, skogfinner og samer.
– Vi skal vurdere hvordan senteret skal organiseres, hva det skal jobbe med, hvor den skal være og hvordan organisasjonsstrukturen skal bli, sier hun.
Som kjent er det Kjetil Sakarissen som skal lede prosjektet. Det skal han sammen med en faggruppe og et par utredere, opplyser Schultz-Räisänen.
Les også: Disse skal stake ut kursen for nasjonalt kompetansesenter
– Utrederjobben ligner den jeg hadde i Sannhets- og forsoningskommisjonen, men i en mindre skala og en mer begrenset utredning.
Og hun er allerede i gang, forteller hun.
– Jeg er utreder fire dager i uka og én dag på instituttet.
Ulike alternativer
Når det gjelder spørsmålet om hvor kompetansesenteret skal være i fysisk forstand, tror Schultz-Räisänen at de vil ende opp med ulike alternativer.
– Og vi er åpne for innspill fra alle miljøene. Det kommer også en offisiell innspillsrunde i løpet av perioden. Det er poengtert i oppdragsbrevet at arbeidet skal skje i tett dialog med de berørte miljøene.
Hun er også klar på at et slikt senter ikke skal konkurrere med allerede eksisterende miljøer.
– Det skal bygges på dem, som et tillegg.
Hør hele intervjuet hos Ruijan radio:
Slipper ikke ungdommen
Ruijan Kaiku har skrevet en del om et låtskriverprosjekt for ungdom som Kvensk institutt, med Schultz-Räisänen i spissen, er godt i gang med.
Vi har således spurt hva som skjer med dette nå, med tanke på at hun skal ut i permisjon:
– Det skal jeg jobbe med uansett, betrygger hun.
Hun forteller at hun ikke har hjerte til å forlate det.
– Det er spennende og nå har vi allerede kommet så langt i prosessen at det ville vært dumt om jeg sluttet å jobbe med det.
Les også: Kvensk popmusikk er under produksjon
Videre kan hun røpe at hun nok blir å savne instituttet mens hun er ute.
– Jeg føler at min plass er der, selv om det av og til kommer interessante prosjekter man kan jobbe med utenom.
Blåses i gang
Allerede i februar arrangerer UiT et seminar i tilknytning til forprosjektet om kompetansesenter.
– Vi har forsøkt å samle alle miljøer som vi kjenner til og finner informasjon om, som jobber med kvenske, samiske, norskfinske og skogfinske temaer. Slik at alle kunnskaps- og kompetansemiljøer får bli kjent med utredningen, og slik at vi får møte dem.
Dette skjer i Victorianhamina/Narvik 17. og 18. februar.
Les også:




