(Kuva: Camilla Austad)
Da søstrene skulle finne navn til pop-up-butikken, falt valget på et kvensk ord med sterk personlig betydning.
Kjærstin Berntzen
kjaerstin@ruijan-kaiku.no
Torsdag denne uka åpnet Camilla Austad og hennes søster, Jeanette Austad, pop-up-butikken Ruija i Tromsdalen, som med norske bokstaver uttales [ˈroi̯-jɑ].
Sammen på laget har søstrene to samarbeidspartnere: Trine Lise Halmøy Lockertsen og Irma Johanne Lockertsen, som begge driver egne foretak – henholdsvis Dagh!gry og Zart.
En hyllest til farmor
Navnet Ruija er ikke tilfeldig valgt, men et som er tett knyttet til familiehistorie og en arv søstrene har ønsket å utforske nærmere.
– Vår farmor hadde kvenske og samiske aner, selv om hun aldri ville innrømme det selv. Men det er noe vi i ettertid har ønsket å finne ut av. Vi føler at navnet passer til hvem vi er og vår arv, og det er en måte å gjøre stas på vår farmor og hennes bakgrunn, sier Camilla.
Hun forteller at navnevalget også handler om stolthet.
– Vi er opptatt av at det kvenske er en arv vi setter pris på og vil vise at vi er stolte av.
Nordnorsk forankring
I hyllene finnes det mye forskjellig, og alt har en tydelig nordnorsk forankring. Noen av produktene er fra søstrenes eget hobbyfirma Austad Austad.
– Vi har mange ulike produkter, og alt har en tilknytning til nord. Det er lokale kreatører, og produktene er fra Bodø og nordover. Vi ønsker å fokusere på det nordnorske, sier hun.
Foreløpig finnes det ingen produkter med utpreget kvensk preg i butikken, men det håper de å kunne endre på.
– Vi ønsker veldig gjerne å ta inn produkter med kvensk preg. Det er vi veldig interessert i.
Sjarmerende enkelhet
Ideen om å starte pop-up-butikk kom litt spontant. Det er bare rundt en måned siden de bestemte seg for å sette prosjektet ut i livet. Lokalet er i kjelleren i huset Camilla Austad bor i.
– Vi holder egentlig på med renovering i kjelleren, men det stoppet av ulike årsaker opp. Da tenkte jeg: «Men, guri, vi kjører bare på med en liten pop-up-shop her i Tromsdalen», forteller hun.
Hun opplever at tilbudet treffer et behov.
– Mange sier at dette er en litt glemt bydel hvor det ikke skjer så mye. Dette er et tilbud mange jeg har snakket med savner litt, så da heiv vi oss bare rundt.
– Det er ganske rått der nede, med betonggulv, betongvegger og gjenbrukte hyller. Møblene er ting vi har hatt stående uten at de har vært i bruk, og det har vært et bevisst fokus på at vi ikke skulle kjøpe inn så mye nytt.
Pop-up-butikken ligger i Tromsdalen, et steinkast unna den nedre stasjonen til Fjellheisen. Men hvor lenge butikken vil holde åpent er foreløpig uavklart.
– Vi vet ikke hvor lenge vi vil holde pop-up-butikken åpen, så vi starter nå midlertidig og med litt uregelmessige åpningstider, avslutter Austad.






