Foto: Susanne Kronholm
Svenske minoritets-organisasjoner mistet halvparten av pengene sine.
Arne Hauge
arne@ruijan-kaiku.no
I Sverige tar kritiske røster i bruk ordet «katastrofalt» om regjeringens nedskjæring på det nasjonale minoritetsfeltet.
Det er SVT som melder dette, etter at statsbidraget til så vel forvaltningskommuner som organisasjoner gikk dramatisk ned fra januar i år.
Ansvarsløst
Ifølge statskanalen ble organisasjonene skåret ned fra 13,3 til 6,7 millioner. Altså nokså nøyaktig halvering.
Forvaltningskommunene for nasjonale minoritetsspråk må stramme livreima fra 660 000 kroner til 565 000.
– Det er uhørt ansvarsløst. Ingen hadde noensinne snakket om det her. Har det blitt holdt samråd med minoritetene eller ble det bare besluttet plutselig, sier Anne Ågren, minoritetsstrateg for Karlskoga.
Teateret fikk
Vi tar med at midlene som ble kuttet, skal legges i det såkalte Språkcentrum for nasjonale minoritetsspråk. Dette altså samtidig som vi rundt årsslutt kunne melde at framtiden for nevnte Språksentrum er høyst usikker. Så uviss var den, at man til og med sa opp ansatte.
For å sukre pillen, og av langt mer gledelig nytt fra Tornedalen, så meldes det at den samme regjeringen har bevilget 800 000 svenske kroner til Tornedalsteateret.
Hensikten med midlene, framgår det av i et nyhetsbrev om nasjonale minoriteter i vårt naboland, er å spre kunnskap om tornedalinger, kvener og lantalaiset.