Anne-Gerd Jonassen har lenge engasjert seg for kvensaka både som leder av Kvænangen kven- og sjøsamisk forening i en årrekke og som forbundsleder i Norske kveners forbund fra 2012 til 2014. (Kuva: Pål Vegard Eriksen)
Anne-Gerd Jonassen fortviler etter at noen knabbet facebookgruppa hennes med nesten 4000 medlemmer, kastet henne ut og byttet navn på den.
Pål Vegard Eriksen
Tilbake i mars 2015 opprettet Anne-Gerd Jonassen fra Niemenaikku/Kvænangsbotn facebookgruppa Kvensk husflid.
Fem år senere endret gruppa navn til Käsityö/Kvensk husflid, og har etter hvert vokst seg til rundt 3800 medlemmer.
Medlemmene har til stadighet, og til glede for andre, bidratt med käsityörelatert informasjon og delt bilder fra egne prosjekter.
Forrige fredag fikk imidlertid mange medlemmer beskjed i feeden sin om at en administrator hadde endret navn på gruppa.
Nå het den plutselig «Bestemors oppskrifter.»

Gruppehistorikk. Faksimile fra facebook.
Knabbet
Samme dag bekrefter Jonassen overfor Ruijan Kaiku at det ikke er hun som står bak navneendringen.
Hun har heller ikke mulighet til å endre det tilbake, eller gjøre andre tiltak som administrator, all den tid noen har tatt fra henne administratorrettighetene.
I dag står fire uvedkommende profiler oppført som administratorer i gruppa, under navnene «Mustapha Chhimet», «Norway group», «Group norway» og «Adam Adam.»
Jonassen har, i likhet med flere, sendt rapport på gruppa.
I et svar fra «støtteteamet», som Ruijan Kaiku har sett, takkes det for rapporten.
Videre står det at de ikke kan finne innhold i strid med sine standarder, og at de denne gangen ikke har fjernet rapportert innhold. Ei heller gruppa.
Fortvilt
Jonassen synes hele situasjonen er trist.
– Det er ikke bra, og det er trasig at slikt kan skje, sier hun.
En liten trøst oppi det hele er at det ikke ser ut som om hennes personlige profil er rammet.
– Og det virker som det kun er den ene gruppa.
Hun tror dessuten at hun var den eneste gruppeadministratoren idet «angrepet» fant sted.
– Jeg har likevel valgt å bytte passord, sier hun.
Jonassen sier at hun blir fortvilt av det hele. Særlig med tanke på alle bidragene medlemmer har kommet med opp igjennom tiden.
– Det er mye bra som går tapt.
Ingen svar
Allerede samme dag tok Ruijan Kaiku kontakt med Meta, som eier og driver Facebook, per e-post.
I henvendelsen forklarte vi at facebookgruppa var overtatt, hadde fått nytt navn, og at administratoren var kastet ut. Deretter spurte vi hvordan dette kan skje, hvorvidt Facebook/Meta vil foreta seg noe, og om vi kunne få en uttalelse rundt dette.
Vi skrev også at vi hadde sjekket rapporteringsmuligheten når slikt innreffer, og at det tilsynelatende ikke er helt enkelt å «treffe» med rapporteringen. Årsaken til det er at vi ikke kunne finne noen steder å forklare konkret hva man rapporter inn, utover de ferdige alternativene Meta har.
Meta har i skrivende stund ikke besvart henvendelsen.
Ny gruppe
Henrik Madsen, blant annet også kjent som styremedlem i Kvääninuoret – Kvenungdommen, har bitt seg merke i situasjonen.
Han har endret navn på en annen kvensk facebookgruppe, som har vært inaktiv over lang tid, til «Käsityö – Kvensk husflid.»

Henrik Madsen. (Kuva: Kjærstin Berntzen)
«Jeg ser at gruppen for kvensk husflid er hacket, og av erfaring er det svæt vanskelig å få de tilbake», forklarer han i et innlegg på Kvener ut av skapet.
Ideen hans er at den nye gruppa skal fungere som erstatning for den som er frastjålet Jonassen og medlemmene.
«I det minste til den andre eventuelt blir levert tilbake», skriver han.
Madsen inviterte også administratorer av den opprinnelige Käsityö-gruppa til å melde seg, slik at han kunne legge de til som administratorer i den nye.
Og i skrivende stund er Anne-Gerd Jonassen én av seks administratorer i den nye gruppa – som straks bikker 130 medlemmer.




